2016 yılında hayatımıza giren Pokemon Go milyonlarca insan tarafından indirilmiş ve oynanmıştır. Birçoklarının çocukluk çizgi filmi olan Pokemon oyunlar kısmında da kesinlikle kendisini geliştirmeye devam ediyor. Özellikle mobil platformların hızlı bir şekilde gelişmesi Pokemon Go oyununun zirveye çıkmasını sağladı.
 

Pokemon GO Nasıl Oynanır?


  Pokemon Go oyunu Google haritaları kullanarak hızlı bir şekilde oynayabiliyorsunuz oyunu oynamak için çok fazla yürümeniz gerekiyor. Yani spor yapmayı seven ve yürüyüşü seven insanlar için Pokemon Go kesinlikle ideal olacaktır.


      Pokemon Go poke topu Pokemon savaş noktaları gibi özel noktalar var. Oralara gitmek için de yürümeniz gerek yok isterseniz arabayla isterseniz de yavaş yavaş ilerleyebiliyorsunuz. İlk etapta kendimize bir Pokemon belirliyor ve onu seçiyorsunuz sonrasında oyun çizgi filmde olduğu gibi klasik bir şekilde devam ediyor.
90'lı yıllarda çocuk olanlar Pokemon çizgi filmine neredeyse hayrandı. Bu tarz insanlar yaşları ilerlemesine rağmen Pokemon Go oyunu keyifli oynamaya devam ediyor. pokemon Go oyununu diğer mobil oyunlardan ayıran özelliklerin başında kesinlikle ufak da olsa sanal gerçeklik geliyor. Bu sanal gerçeklik kesinlikle insanları oyunun içerisine çekiyor oyun gerçekçiliği ile birlikte Kesinlikle her yaş kategorisi için oynanabiliyor.


 Oyunu Kendi isteğimizle bile indiremiyor olmamız kesinlikle dezavantajları arasında yer alıyor. Ne Google Play Store'da ne de Apple Store da oyunun olmaması kesinlikle eksi ayrıca oyun ile alakalı genel olarak olumsuzluklardan bahsedecek olursak otomatik şekilde güncelleme yapmaması da bir diğer kötü noktaların başında geliyor. Oyun ile alakalı gelişme ve güncellemeler görebilmek için silip tekrar yüklemek gerekiyor. Bu da günümüz teknolojisi için son derece uğraştırıcı bir durum.


     Pokemon Go oyunu ülkemizi resmi olarak sunulmadığı için ara sıra Android kullanıcıları oyunu telefonlarına marketlerden yükleyemiyor. Bu nedenle de bazı sorunları beraberinde getiriyor pokemon genellikle gezerek ya da araç ile birlikte hareket ettiğin zaman Pokemon ları yakalayabileceğiniz ayrıca turnuvalara katılabileceğiniz bir platform. Bu nedenle oyuncuları rekabetçi sistemi de sunuyor. 5 seviyeye ulaştığınızda her takımın farklı anlamları olduğu için buna göre tercih yapmanızda yarar var. Sarı takım elektriği içgüdüleri ve ön ön plana çıkarmaktadır mavi takım Pokemon evrimini anlatır kırmızı takım ise genellikle eğitimi ön plana çıkarmaktadır.

Pokemon geliştirmek ve güçlendirmek oyuncuların elindedir bu sürecin biraz zorlu olduğunu söyleyebiliriz. Daha fazla Pokemon yakalamak daha fazla avantaj anlamına gelse de kesinlikle oldukça zor bir durumdur.
 Çok fazla yürümek çok fazla bölge gezmek gerekir. Eleştirilere başlamadan hemen önce Pokemonlar güçlendirmemiz de mümkün olabiliyor. pokemon güçlendirebilinmek için genellikle eşyaları toplamanız ve güç yükseltme tuşuna basmanız gerekmektedir.

 

Pokemon GO olumsuz yönleri


Pokemon bazılarının çocukluk kahramanı olsa da kesinlikle çok sayıda olumsuz yönü var. Öncelikle olarak bir oyun için dakikalarca hatta saatlerde yürümek oldukça tuhaf. İlk etapta heyecan ile mantıklı gibi gelse de oyunu oynamak için yürümek zorunda olmamız işleri değiştiriyor.
     Bunun dışında oyunda ana temel bir amaç yok. Evet, savaşlara girmek kazanmak ve zafer elde etmek harika bir ana fikir ama genellikle çok zorlu bir oyun ile karşıyayız. Birde marketlerde oyunun yer almaması da çok tuhaf bir durum. Oyunu otomatik güncelleyememek gibi birçok sorunu da beraberinde getiriyor. 

 

Pokemon GO sistem gereksinimleri


ANDROİD TELEFONLAR

 • Android 6 veya üstü
 • 720×1280 piksel tercih edilen çözünürlük (Tablet için optimize edilmemiştir)
   
 • Güçlü internet bağlantısı (Wi-Fi, 3G veya 4G)
 • GPS ve Konum Hizmetleri
 • Root yapılmış Android Cihazlar Pokemon Go tarafından desteklenmez
 •  

İOS TELEFONLAR

 

 • iPhone 6s veya üstü
 • iOS 12 veya üzeri
 • Güçlü internet bağlantısı (Wi-Fi, 3G veya 4G)
 • GPS ve Konum Hizmetleri
 • Jailbreak’li cihazlar desteklenmez
 •  

Pokemon GO oynamak için kesinlikle güçlü bir telefona ihtiyacınız var. Ayrıca kesinlikle kaliteli bir internet bağlantınız olmalıdır. Yoksa hiçbir şekilde istediğiniz performansı elde edemezsiniz.